Sosyal Etkileşim Nedir, Sosyal Etkileşimin Önemi Nedir?

Sosyal Etkileşim Nedir, Sosyal Etkileşimin Önemi Nedir?

Sosyal etkileşim, sosyal medya pazarlamasının en önemli unsurlarından biridir. Öyle ki sosyal medya etkileşimle, sosyal medya performansı doğrudan etkilenmeye başlayacaktır. Bu etkilenme olumlu olduğu gibi olumsuz olma durumuna da sahiptir. Çoğu sosyal medya kullanıcısı sosyal etkileşim alabilmek için bir çaba sarf eder. Sosyal medya profilleri ile marka profillerinin arasındaki verimli bir iletişim ise sosyal etkileşim içerisinde yer alır.

Sosyal etkileşimler, sosyal mecraya bağlı olarak farklılık gösterebilir. İnstagram, Twitter Reetweet, Facebook yorum sayısı gibi pek çok unsurlara bağlı olarak sosyal etkileşimin artması söz konusu olabilir.

Sosyal Medya’da Etkileşim Olursa Ne Olur?

Sosyal medya da etkileşim olursa ne olur sorusu üzerinde çok fazla durulur. Sosyal medya kullanıcısı için ne kadar çok önemli, sosyal medyada etkileşim olmazsa ne olmaz bilinmesi gerekir. Eğer bir sosyal medya hesabında etkileşim çok yüksekse, bu durumun en iyi açıklaması ise birden çok kullanıcıya ulaştığı manasına çıkar. Sosyal etkileşim olan bir hesapla;

  • Hesabınızın çok daha fazla kişiye ulaştığını gösterir
  • Marka bilinirliğinin arttırılmasını sağlar
  • Hızlı takipçi arttırma için önem arz eder

Sosyal medyada ürün ve hizmet tanıtımların verimli şekilde olması için sosyal etkileşim şart haline gelmektedir. Hedef kitleye ise birebir ulaşılmasını sağlayacak ve viral pazarlamada etkin bir rol ortaya çıkartılmaya çalışılacaktır.

Sosyal Medya Etkileşim Neden Önemli?

Sosyal medya etkileşim neden önemli diye inceleme yaptığımız zaman pazarlama payında çok büyük bir oran yer alır. Özellikle e-ticaret siteleri için sosyal medya hesaplarında etkileşimin çok olması son derece yüksek bir kilit noktadır. Sosyal medya pazarlama alanında ne kadar bir paya sahip olduğunu incelediğimiz zaman;

  • Sosyal medya, pazarlama stratejilerinde %80-90 larda bir olumlu etkiye sahiptir
  • Sosyal medya işletmelerin daha iyi pazarlama yapması ve işletme görünürlüğü olmasını sağlayacak
  • E-ticaret sitelerin sayfaya daha çok ziyaret çekmesi ve satış oranlarını arttırmasına yardımcı olur.
  • Sosyal medyada yapılacak lehinize yorumlar, güvenilirliği arttırma konusunda başarı sağlar
  • Tanıtımların sosyal medyadaki tüketiciler üzerinde de etkin bir rol sergiler